EESTI NEIJINGI KOOL

Jätkuv aktiveerimine. Taimne Alkeemia.

13.04.2020

(3.saade)

 

 

Maestro: Tere päevast! Tere päevast keskpäevale koos Sissepiiratute teine osa jätkuva informatsiooni aktiveerimisele. Täna on esmaspäev ja alustame Taimse Alkeemiaga.

 

Täielik kevad on käes ja  „veri häirub“, rohkem kui häirub läheb keema ja muutub. Kuna me välja ei saa minna, siis peame leppima sellega, et oleme kodus. Peame vaatama neid taimi, mis on kodus olemas – millised ained on meil kodus selleks, et teha munarooga, suppi. See on kõige suurem taimne apteek, mis on olemas ja mida tavaliselt ei kasutata. Me viitame produktidele, mida me tavaliselt sööme, aga millele me vähestel juhtudel anname terapeutilise väärtuse. Pigem pöördume ravimtaimede poole, millel on kindlad omadused ja see on tõsi, loomulikult. Ma usun, et tuleb tagasi saada see antiikne komme, eriti hiina oma, kus seletatakse, et need ained, mida me tavaliselt kasutame selleks, et mingit einet valmistada, aga kui me oskame neid kasutada kohaselt, siis sobivad need ka kodusteks vahenditeks. Sest need kodused vahendid on lubanud meil siiamaani selle ajajärguni välja jõuda. Eelmised põlvkonnad ei elanud siiamaani välja mitte tänu sellele, et neil olid vaktsiinid või esmaabi, vaid nad elasid tänu kodustele vahenditele, mida peetakse nagu vähetähtsateks, et sellega tegelesid eelmised põlvkonnad, aga seda selleks, et neid vahendeid hävitada, kas pole? Meie ülesanne Taime Alkeemias on taastada nende taimede kasutamine, mis meil juba kodus olemas on.

 

Vaatame, mis mul kodus on: mis ma sellega teen? Aa, see sobib selle jaoks…, sellega saab seda teha... Kahjuks on meil arvamus, et mingid asjad sobivad ainult teatud kindlate asjade jaoks, aga Taime Alkeemias, täna, vaatame asju, mille kohta me enam ei mäleta või ei tea, et neid saab kasutada ka muul otstarbel.

 

Taimses Alkeemias me uurime seda osa ka, et uuesti kasutusele võtta neid koduseid vahendeid, mida enam ei kasutata. Ehk siis kasutada aineid, mida tavaliselt kasutatakse toidu maitsestamiseks või söögi tegemiseks. Sest vanaema enam ei ole ja vanaisa ka mitte. Nüüd on meil juba arstid, nüüd on tabletid ja me enam ei tea, et see, mida me kasutame toidu maitsestamiseks, kaunistamiseks tegelikult sobib ka meie tervise parandamiseks.

 

Ja samuti tahame teha väikese selgituse. Eelmiste programmide kohta keegi kommenteeris, et ta tundis puudust, et meile ei seletata traditsioonilise hiina meditsiini kirjeldust, kas on yin või yang, hajutav või toniseeriv, kuhu suundub selle taime mõju jne. Vaadake, see programm ei ole suunatud mitte ainult inimestele, kes valmistavad ennast ette Hiina traditsioonis, vaid see programm on suunatud kogu maailmale. Meid kuulatakse Madagaskaril, Vaikse ookeani saartel, nagu ükskõik millist internetiraadiot või -televisiooni. Seega, näiteks Birmas koduperenaine, kes oskab natukene hispaania keelt ja kui me talle ütleme, et see taim hajutab lima ja ta suundub põhiliselt kopsu või et sellega saab teha külma veega sooja vanni, siis ta ei saa midagi aru. Näete, kuhu me jõudsime. Ehk kui me hakkaksime rääkima hiina meditsiini omadustest, siis see inimene peaks eelnevalt teadma kanaleid ja energiaid jne. Aga programm ei ole suunatud ainult inimestele, kes koolis käivad – neile küll seletame – aga praegu, kuna see saade läheb üldisele publikule, siis kasutame lihtsat arusaadavat keelt, mis on loogiline, mõistuspärane, teaduslik. Kui ütleme, et see hajutab lima ja niiskust – meie jaoks, kes me juba aastaid vaatame teistsuguseid nägemusi, on see väga loogiline – aga teiste inimeste jaoks on see liiga keeruline.

Tahtsin selle osa siin nagu sulgudes ära seletada. Sellepärast me ei lisa ka energeetilist füsioloogiat või ida nägemust. Esiteks see on keeruline ja teiseks, kui inimesed ei ole sellel tasemel, siis nad ei saa aru. Aga me tahame, et neid paari-kolme asja, millest me räägime, võiks praktikasse viia.

 

Selle selgituse teinud, läheme edasi tänase tõukega ja ma arvan, et üllatute selle peale, sest mulle tundub, et esmapilgul vaadates, ütlete: „Ah, seda me teame!“

Teadsite kindlasti, aga ei kasutanud! Arvate, et selline nii tavaline asi võiks mõjuda? Jah, sageli on meil need tavalised asjad olemas, aga me ei kasuta neid. Nojah, võib-olla teadsid mõnda asja ja ka kasutasid igapäevaselt, aga sa ei teadnud, et neid koos kasutades on neil lisaomadused, mis parandavad teatud asju.

Nüüd ma jätan teid Taimse Alkeemia õpetajatega, kes annavad teile igasuguseid seletusi. Tänan, et olete meiega. Tervist!

 

 

Elena: Tere päevast kõigile!

Paar nädalat tagasi esitlesime teile ühte taime, millele lisasime hiljem veel kaks komponenti: suur teeleht, kaneel ja lagrits.

Nagu Maestro ütles, kuna seda programmi on näha üle kogu maailma, siis on meieni jõudnud rahutused, sest mõningaid taimi ei leidu igal pool – lagritsat näiteks ja ka teelehte. Aga täna me valisime kolm taime, mida on lihtne leida, isegi poest.

Ja teemegi kohe praegu ühe taimetee nendest kolmest taimest. Nimetame neid kõigepealt ja räägime nendest. Paneme siia anumasse lusikatäie igat taime. Teeme sünergia nendest kolmest taimest, kallame keedetud vee peale ja paneme tõmbama.

 

Alustame esimesest taimest: HARILIK PUNE ehk OREGANO (Origanum vulgare). Teadusliku nimega saate ise ka selle taime kohta materjali leida.

See on taim, mida traditsiooniliselt kasutatakse väga palju. Eriti Vahemere piirkonnas kasutatakse palju maitseainena. Huulõieline nagu liivateed, münti, estragoni. Nimi „oregano“ tuleb kreeka keelest ja tõlge võiks olla mäed ja rõõm ehk mäe rõõm.

 

Pildil on näha, et seal on õied ja lehed ja lehed on täis väikeseid karvakesi. Need on teatud näärmed, mis on õlisid täis ja kui me pigistame või muljume lehtesid, siis levitab ta lõhna.

Me korjasime selle taime täna hommikul Tiani kasvuhoonest. Õied paikneva võrse tippudes tihedates õisikutes.

 

 

Lehti korjatakse põhiliselt kevadel ja suvel. Neid võib kasutada nii värskelt kui kuivatatult. Mis puutub õitesse, siis soovitame neid korjata suve poole. Näiteks Hispaania laiuskraadil pigem augustis, kui nad kõige rohkem õitsevad ja aroomi annavad.

 

Räägime natuke aktiivsetest ainetest- see on natuke keerulisem, aga võtame kokku, et igav ei hakkaks.  Ühest küljest sisaldab s on fenoolid ehk teatud alkoholi tüüpi aromaatsed ühendid, mis teevad pune suurepäraseks  antiseptikuks, desinfektandiks ja antimikroobseks taimeks. Kaks nendest karvakrool ja tümool, ja vitamiinidest B3, mis osaleb raku ainevahetuses

Samuti on seal palju mineraale: mangaan, tsink ja kaaliumi on palju. Palju tanniine, mis teevad ta põletikuvastaseks taimeks. Ja lõpuks toome välja rosmariinhappe, mis on tugev antioksüdant ja lisaks ursolic acid, mis on põletikuvastane, mikroobide vastane ja aitab vähendada mälu halvenemist.

 

Nii et meil on siin väga täielik taim. Oreganot (pune) on kasutatud igapäevaselt gaasivalude, seedehäirete puhul, aga suur näidustus on just hingamissüsteemi haigused. Täna tahame põhiliselt just selle välja tuua.

Samuti kõik seedimisega seotud häired.

Ekspektorant, antimikroobne, aitab kõrvaldada haigustekitajaid,  köha, katarride, grippide, bronhiitide puhul.

Võin tunnistust anda, kui täna enne programmi hakkasin köhima, kui ma närvi lähen, siis hakkan ma köhima, tekib ärritav köha ja vett ei olnud käepärast, siis panin kaks pune lehte suhu ja närisin ja köha kadus.

 

Hingamisteede nakkushaiguste puhul kasutame taimetee. Botaanikud ütlevad, et teed tehakse õitest, aga meie kasutame lisaks ka lehti. On palju viise, kuidas taimi veega kasutada. Taimetee jaoks paneme vee keema ja siis valame keeva vett ühe lusikatäie lehtede peale ja jätame tõmbama. Juua kolm tassi päevas. Paneme lusikatäie taimi ühe tassi kohta.

Eeterliku õliga peaks olema ettevaatlikum. Ühe päeva jooksul võiks võtta viis tilka, mis on jaotatud kogu päeva peale veega, mahlaga. Ka valmistatakse ekstrakte, 5mml päeva jaotatuna päeva peale.

 

Punel on veel üks väga hea näidustus – ta aitab palavikku alandada. Sellisel juhul teena kuivatatud lehti lusikatäis tassi kohta. Lasta pool tundi tõmmata. Ja juua tuleks soojana. Ehk me peaks kergelt üles soojendama, enne kui juua.

 

Vaatame veel kahte taime. Ma arvan, et me oleme „mäe rõõmust“ piisavalt rääkinud või vähemalt tähtsamatest asjadest.

Võtan kokku: pune on tugev antioksüdant, mikroobide vastane, desinfitseeriv, põletikuvastane, isegi seente vastane ehk pärmiseene vastu.

Jätan teid nüüd Liselotiga, kes räägib järgmisest taimest.

 

 

Liselot: Tere päevast kõigile! Tere tulemast veekord sellesse Taimse Alkeemia programmi.

 

Järgmine osaline on ka kõigile kindlasti väga tuntud, seda kasutatakse köögis juba ammustest aegadest peale. Aga nagu Maestro ütles, alati on hea teada ka selle taime teisi kasutusalasid, ka terapeutilises ja ravi mõttes. Kujutage korraks ette, et te olete kõrbes düünide vahel, seal on kindlasti ka kaamel ja turbaniga mees, kes pakub teile teed. Ma ei räägi teile teest, vaid ühest tähtsast lisast, mida araablased lisavad teele. Ja see on ROHEMÜNT.

 

 

Rohemünt on üks müntidest ja münte on igasuguseid, kümneid erinevaid. Piparmünt on neist üks kõige tuntum, mida araablased kasutavad selleks, et oma teele lisada. Sest tal on üks omadus – ta aitab kaasa seedimisele.

Meil on rohemünt, meil on ka kirbumünt, mis on tuntud oma seedetraktile mõjutavate omaduste tõttu, spetsiifilisemalt  aitab kaasa sapi eritumisele. Mõlemal, rohemündil ja kirbumündil on kõik müntide üldised omadused, aga eelistatult toimivad seedesüsteemile.

Veel üks münt, mida tahame välja tuua on PIPARMÜNT. Piparmünt mõjutab seedetegevust, aga tal on ka teised terapeutilised omadused, mida me tahame täna rohkem seletada, sest nad sobivad praegu COVID-19 pandeemia ajal kasutamiseks. Üks piparmündi omadusi on see, et ta sisaldab rohkelt mentooli. Ja mentool on komponent, mis annab talle värskuse. Piparmündil on väga väljapaistev aroom – natuke aniisine või isegi pikantset, teravat on tema maitses, sellest ka tema nimi.

 

 

Kui me võtame ühe piparmündi lehe ja natuke muljume seda ning nuusutame, siis tunneme, kuidas see aroom siseneb meisse, kõigisse hingamisteedesse. Ta avab kõik meie hingamisteed. Ja avades meie hingamisteed, „avab“ ta ka meie isu – soodustab isu.

 

Kui meil on pearinglus, -pööritus, siis see lõhn aitab seda leevendada. Tal on toime juba ainult lõhna kaudu. Ehk juba lõhnal on mõju.

 

Edasi, piparmünti võib kasutada ka nahal, kus ta toimib kui palsam: putukahammustustele, põletikud, nahaärritused, ekseemid, kui oleme mõne väikese löögi saanud või jala välja väänanud. Tänu mentoolile tekitab ta värskuse tunde või külma tunde, nagu külmutab mõnes mõttes, rahustades valu sellega. Ta peatab valu signaali, mis ajusse läheb. Seega on ta analgeetiline ja ka põletikuvastane ning seetõttu saame teda kasutada ka nahal.

 

Samuti võib piparmünti juua taimeteena. Ta võib aidata hingamisteede põletike puhul lima vedeldajana, parandab hingamist, sobib väga hästi bronhiitide, gripi, külmetuste puhul.

Teine komponent on tümool, mistõttu on piparmündil köhavastane toime, nagu punelgi.

 

Piparmündis on palju vitamiine: A ja B-vitamiinide kompleks, palju C-vitamiini, K-vitamiin. Ja näiteks kaalium mõjutab südame rütmi, aitab ka meie vereringel toimida. Antikoagulant. Vedeldab verd ja seega toetab vereringet.

Kõik need vitamiinid aitavad organismi üldiselt tema kõikides funktsioonides.

 

Veel üks tähtis punkt, mida välja tuua, on see, et meeleolu tasandil - kui on palju kurnatust, igavust, väsimust, peame nii kaua kodus olema, apaatiat – siis annab piparmünt ka meie meeleolule „värskust“. Ta toob meid apaatiast välja ja annab meile n-ö värske, uue puudutuse, ilma et ta meid üle ergutaks, vaid annab pehmelt meie meeleolule värskust juurde.

Ja sellega on piparmündi põhilised omadused välja toodud, nii terapeutilised kui muud.

 

Aga üks osa on veel puudu ja seda esitleb meie kaaslane Jesus.

 

Jesus: Suur tänu Liselotile!

 

Kallid vangis olijad, ma valan tee välja, muidu läheb see külmaks. Tee on juba mõned minutid tõmmanud ja tõenäoliselt on kõik aktiivsed osad juba teesse läinud. Huvitav on see, et uurides taimi, siis kõik taimed, mis me leidsime, on kõik erilise aroomiga. Kui on väga lõhnavad taimed, siis neil on väga suur kontsentratsioon aineid.

 

Lisame nüüd siia juurde ka TÜÜMIANi ehk AED-LIIVATEE, mis peaks tegelikult kõigil ka kodus olema.

Eelmistes saadetes räägitud taimede kohta võib juhtuda, et te ei leia mõningaid üles, näiteks kui lagritsat ei leia kusagilt, siis ei pane lagritsat. Aga täna leidsime kolm taime, mis lubavad meil oma immuunsüsteemi heas seisundis hoida.

Liivatee on desinfitseeriv, bakterite vastane ja samuti viiruste vastane. Liivatee tõstab lümfotsüütide produktsiooni. Aed-liivatee ehk tüümian, ametlikult Thymus vulgaris. Ma ei tea, miks öeldakse vulgaris, sest ta ei ole üldse vulgaarne taim.

 

 

Küll on tüümian tavaline, kõikjal leiduv taim, -võibolla nimi sellest- mis aitab meid põhiliselt hingamisteede tasandil ja seedimise tasandil. See on tüüpiline taim, mida kõik vanaemad on kasutanud.

 

Taim, mis ennetab grippe, külmetusi, köhasid, sest ta on väga desinfitseeriv. Ta ei desinfitseeri meid mitte ainult seestpoolt, vaid ta desinfitseerib ka keskkonda. Tema sees olevad fütokeemilised ained mitte ainult ei puhasta meid seestpoolt, teena või toidus kasutades, vaid need ained lähevad ka keskkonda. Kui meil oleks võimalus – aga meid on kinni pandud – kui me saaksime välja minna ja hingaksime sisse kõiki neid taimede poolt eritatavaid aineid, siis meil oleks võimalik ennetada paljusid asju.

 

 

Lisaks desinfitseerivatele omadustele on aed-liivatee ka põletikuvastane, mõjub hingamisteedele, samuti aitab ta või aktiveerib veresoonkonda, eriti aju veresoonkonda. Ehk ta toimib erinevatel tasanditel, aga me esitleme teda praegu just tema toime pärast hingamisteedele ja seedesüsteemile.

 

Kolme taime sünergia toimib ka kuseteed haiguste puhul, desinfitseerib ka kuseteid, toimib ka laste kõhulahtisuste puhul. Mõnedes kohtades, kus meid kuulatakse, võib esineda laste kõhulahtisust, sest meditsiinisüsteem on vilets või seda ei ole olemaski.

 

Aed-liivateega (tüümianiga) võib teha paljusid asju. Näiteks võime teha veiniga tinktuure: peotäis liivateed veini sisse ja seda võtta iga päev natuke, et ei oleks spasme, kellel on maohappega probleeme, peale sööki pokaali ja soodustab igal juhul seedimist.

 

 

Usume, et need kolm taime koos tekitavad sünergia. Kasutame neid Tianis ennetavat teena

Eelnevalt oli meil kombinatsioon teelehest, kaneelist ja lagritsast, nüüd lisame sellise kombinatsiooni juurde, mis võiks meid aidata olukordades, kus on selline nakkuse olukorras nagu praegu.

 

Kutsun oma kaaslased ja ka Maestro siia, et jooksime koos seda taimeteed enne kui külmaks läheb.

Ja selle lihtsa taimeteega soovime teile, et te prooviksite seda ja naudiksite. Terviseks! Terviseks, terviseks kõigile teile! Ja suur tänu, et kuulasite meid.

Ja ootame teid järgmisel nädalal!

(Jesus, Elena, Liselot ja Maestro löövad teeklaase kokku ja joovad teed.)

 


Jätkuv aktiveerimine. Taimne alkeemia.

06.04.2020

 

Maestro: Tere päevast, tere päevast, daamid ja härrad! Jälle uuesti sissepiiratud. Ja teine peatükk Taimsest alkeemiast. Taimne alkeemia, mis eelmisest nädalast peale näitab ennast suurejoonelise, imelisena. Kui me sissepiiratusest välja läheme, siis jõuame Eedeni aeda, paradiisi, mis on täis viljasid, isegi keelatud viljasid, ilmselt. Nii, et meil on hea hetk.

Aga täna jätkame. Täna jätkame taimse alkeemiaga, selleks et parandada meie immunoloogilise tervise seisundit ja meie meeleolu, tuju, selleks et sellest olukorrast – sissepiiratuse olukorrast – võimalikult kiiresti välja tulla. Ja nii esitleme teile järgmisi elemente, mis – nagu kõik taimsed elemendid – kõlbavad kõige jaoks. Aga kui me paneme kavatsuse, et suunata taimne riik, taimne alkeemia millegi kindla jaoks, siis taimeriik on niivõrd helde, et kui me suuname kavatsuse täpselt, siis ta toimib ka nii. Seega jätame teid Taimse alkeemia grupi õpetajatega. Tänan tähelepanu eest!

Liselot: Tänan Maestro sissejuhatuse eest, tere tulemast kõigile sellele Taimse alkeemia jätkuvale kursusele!

Iga kord, kui Taimse alkeemia grupp toob teie juurde mõne taime, siis näeme, et tal on tõesti väga palju omadusi, mis teevad selle taime väga huvitavaks. Ja nagu Maestro ütles, tundub, et taim sobib kõige jaoks. Taim, mille me täna teie ette toome, on taim, millel on väga palju kasutusvõimalusi, see on väga tuntud taim, kõik tunnevad seda. Seda kasutatakse juba tuhandeid aastaid nii köögis, kui ka selleks, et puhastada ja ravida haavu. Toome tema omadustest välja mõne, mis sobib just käesoleval ajal kasutada.

See taim on KANEEL, mis – nagu teate – on väga tuntud. Teda peetakse afrodisiaakumiks ja teda kasutatakse maitseainena köögis ülemaailmselt, samuti soojade jookide või värskendavate jookide puhul. Tal on väga iseloomulik lõhn, teda kasutatakse näiteks hambapastas, desinfektsiooniks, puhastamiseks.

Üks kaneeli omadustest on see, et ta toimib ainevahetusele, see on näiteks teist tüüpi diabeedi puhul oluline, sest ta toimib insuliini retseptoritele ja selles mõttes vähendab ta suhkru hulka veres.

Ja samuti on ta antioksüdant. Antioksüdant, mis toimib südameveresoonkonna kaitsjana, aga ka selleks, et ennetada neurodegeneratiivseid haigusi, nagu näiteks Altzheimer. On uuringuid, mis näitavad, et kaneel toimib ka Alzheimeri ennetamise mõttes või Alzheimerile. Alzheimerit iseloomustab muude asjade hulgas ka see, et aju piirkonnas koguneb TAU proteiin ja kaneeli koores on üks komponent, mille nimi on tsinnamalaldehüüd ja see takistab Alzheimeri puhul just selle proteiini kogunemist ajus. Ja selles mõttes on kaneel Alzheimeri ennetamiseks väga oluline.

Lisaks mõjub kaneel hästi kõigele sellele, mis on seotud seedimisega, sest ta aitab süljeeritumist, mao ja soolte sekreedi eritumist, samuti parandab mao motoorikat, selle tõttu aitab kõhupuhituse puhul ja soodustab seedimist. Teisest küljest on kaneel ka adstringent (kudesid kokkutõmbav, kootav, kirbe, sapine) ja sellisena aitab ta nii oksendamise kui kõhulahtisuse puhul.

Järgmine kasutus – kuna ta on naturaalne antibakteriaalne ja antiseptik – siis kasutatakse kaneeli ka haavaraviks, puhastamiseks, kasutatakse näiteks palsamite, eriti nahapalsamite tegemiseks. Kaneel annab soojust ja vededab verd ja selle tulemusena, kui me paneme teda palsamisse ja määrime seda lihasele, mis on kontraktuuris, siis me kutsume sinna soojust ja verd, lihas lõdvestub ja valu leevendub.

Samuti tehakse kaneelist maapiirkondades taimeteed, et näiteks lastel und soodustada. Kuna ta on lõdvestav, siis ta soodustab und lastel.

Kuna kaneel vedeldab verd ja annab soojust, siis mõjutab ta ka kuse-suguelundkonda, ta ennetab kusepõie infektsioone. Samuti aitab leevendada näiteks pre-menstruaalseid valusid, aga aitab ka siis, kui menstruatsioonid on ebaregulaarsed, kaneel aitab reguleerida menstruaaltsüklit. Samuti menstruatsiooni püüdmise, amenorröa (reproduktiivses eas naistel esineda võiv menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel) puhul – kaneel kutsub esile menstruatsiooni.

Need on mõned kaneeli omadustest, aga meie tahtsime täna välja tuua teisi omadusi, mille tõttu kaneel on väga kasutatav just pandeemia ajal. Ja üks nendest omadustest on see, et kaneel mõjutab immuunsüsteemi, stimuleerib ja toniseerib üldiselt meie immuunsüsteemi.

Ta on oluline viirusevastane ja bakterivastane ravim, samuti põletikuvastane, seega toimib ta ka rinna, rindkere tasandil. Kuna ta vedeldav verd, siis soodustab ta kopsude tasandil vereringet ja puhastab kogu seda piirkonda.

Ja samuti on kaneel ekspektorant (rögaväljuti, rögaeritust ja selle väljaköhimist soodustav ravim), siis puhastades verd kogu rinna piirkonnas, olles ekspektorant ja tuues sinna soojust, lubab ta puhastada kogu kopsu piirkonda. Selles mõttes on ta väga hea, antiviraalse, antibakteriaalse ainena sobib ta väga hästi kopsupiirkonna põletike puhul, bronhiidid, pneumooniad (kopsupõletik), aga samuti köha, külmetuse ja gripi jaoks.

Seda ühest küljest, aga teisest küljest mõjutab kaneel ka meie meeleolu. Kiindumuste, emotsioonide tasandil – see on väga huvitav – tekitab ta teatud heaolu seisundit, tõstab meie meeleolu, tuju. Võib öelda, et tal on natukene selline antidepressiivne mõju. Ta uuendab natukene meie meeleolu ja pehmendab inimestevahelisi suhteid karantiini või kinniolemise ajal. Kui me peame kodus istuma – kokkutõmbununa, siis kaneel lubab meil natuke paremini ennast väljapoole väljendada, väldib enesessesulgumist, pehmendab suhteid inimestega, kellega me koos elame.

Ja selle tõttu on antud ajajärgul väga huvitav kaneeli kasutada. Niisiis, et kõike kokku võtta, mida me eriti välja toome, on just need kolm aspekti:

·       tema oluline mõju immuunsüsteemile, mis tugevdab meid immunoloogiliselt igal tasandil.

·       kaneeli antiviraalne, antibakteriaalne toime, samuti aitab meid, eriti just kopsu tasandil.

·       ja samuti kaneeli mõju meeleolule.

 

Ja sellisel moel, selleks et parandada lootust ning kõrvaldada hirmu, et meie meeleolu oleks parem. Sedamööda, kui meeleolu on parem, ka hirm hajub.

Kaneeli võib kasutada teena või koos teiste ravimtaimedega ja edasi Jesus räägibki meile veel teisest taimest, mis on samamoodi kaasajal väga huvitav või oluline.

 

Jesus: Tere päevast, suur tänu Liselot, kes esitles kaneeli.

Teine taim, mida me vaatame, on LAGRITSAPÕÕSAS, lagritsa-magusjuur. Glycyrrhiza glabra (Sveni kommentaar: hispaania keeles on tal omad nimed, mida ma ei tea.) Tuntakse lagritsa nime all ja rahvusvaheliselt licorice.

See on taim, millest tehakse erinevaid karamelle ja näiteks põhjamaades kasutatakse teda päris palju. Aga ma tahaksin veel midagi öelda, rännates mööda põhjamaid, kus teda väga palju kasutatakse, olen näinud, et näiteks Soomes kasutatakse teda koos soolaga. Aga tegelikult ei ole kõige parem kasutada lagritsat koos soolaga.

Paljud selle taime omadused sarnanevad kaneeli omadele ja neid koos kasutades me tekitame sünergiat ja kui sellele lisada veel teeleht, millest me rääkisime eelmine kord, siis tekitame kõigist nendest koos taimetee, mida võiks kasutada neil hetkedel, kus me oleme sunnitud olema rahutuses ja mil meid hirmutatakse ja ähvardatakse viirusega – siis saaks kasutada seda teed.

Lagritsajuur toimib tegelikult otseselt viirustele, bakteritele, takistades nende kasvu ehk tugevdab ta meie immuunsüsteemi, mis omakorda tähendab, et ta valmistab meid ette, et me saaksime sellistes olukordades hakkama, kus me praegu oleme.

Huvitaval moel, kõik need taimed toimivad ka meie kolmele põhilisele süsteemile: seedetraktile, hingamissüsteemile ja närvisüsteemile, mis omakorda tähendab, et nende toime on kaunis täielik.

Aga lagrits toimib teistele asjadele, näiteks toimib ta ka menstruatsiooniprobleemidele. Ta on põletikuvastane, just hingamissüsteemis, mis tähendab, et ta puhastab hingamissüsteemi, mis tähendab, et ka lima on vähem ja ei ole nii ohtlikud. Praegustel hetkedel eriti hea. Aga mõjub ka astma või bronhiidi, kuiva köha, kõriprobleemide puhul – toimib ka seal.

Samuti toimib lagrits seedetraktis: olles põletikuvastane, valmistab ta meie seedesüsteemi nii-öelda ette, et ta toimiks hästi. On kergelt laksant, väga kergelt ja hoiab ära soolespasme, samuti ka spasme hingamisteedes. On bakteritsiidse toimega, ka seedetraktis.

Lagritsal on tal võime reguleerida kehatemperatuuri, alandada palavikku, aga mitte kõrvaldades või ära võttes palavikku, vaid alandades seda. Samuti kasutatakse lagritsat kõrgmägedes. Samuti puhastab ta ka maksa. Soodustab seda, et sapp, sapiteed oleksid puhtad ja toimiksid hästi.

Kolmas funktsioon: närvisüsteem. Ta on üks antidepressiivsetest taimedest, ta tõstab meeleolu, läbi selle, et ta tõstab natukene vererõhku. Sellega peame olema natuke ettevaatlikud.

Lagrits ei mõju diabeetikutele ehk erineb selles kaneelist. Ta on 50 korda magusam kui suhkur, seepärast kasutati lagritsat vanadel aegadel ka magustamiseks. (Tema  teine nimi on magusjuur). Temast valmistati magustoitusid, karamelle. Ka praegu on olemas lagritsa erinevad karamellid, aga tuleb olla ettevaatlik, sest ta tõstab natukene vererõhku. Samuti peaksid olema ettevaatlikud inimesed, kellel on südame-versoonkonna probleemid. Võib kasutada väikestes doosides selleks, et natukene taimeteesid magustada, aga peaks olema ettevaatlik.

Samuti on see taim, mis võib olla abortiivne ehk raseduse ajal ei soovitata. Ja samuti ei soovitata kasutada, kui kaaliumit on vähe.

Antiviraalne, põletikuvastane, spasmivastane, tõstab immuunsüsteemi, nii-öelda tõstab meie kaitseid. Aga see on üks neist taimedest, mida tuleb ettevaatlikult kasutada.

 

Esitleme teile ühte taimeteed, mida me siin tegema ei hakka väga lihtsal põhjusel, sest nii kaneeli kui lagritsat tuleks keeta, aga me seletame.

Kõigepealt pannakse vesi keema, kui vesi keeb, siis lisame kaneeli ja lagritsat ning laseme keeda 5-8 minutit. Kui see aeg on möödas, siis lisame teelehe ja enam ei keeda, vaid jätame ta kaetuna 10 minutiks tõmbama. Ja siis joome 2-3 klaasi päevas. See toetab meie immuunsüsteemi ja samuti vabastab meie seedetrakti ja ka hingamisteid.

Meie muidugi kasutame kogu aeg, aga kummalisel kombel, nüüd me pöördume taimeriigi poole, aga samas muudel aegadel me kahjustame oma elustiili tõttu taimeriiki ja loomariiki kõige rohkem. Kuid nüüd, kui meil on probleem, siis saame pöörduda, et nende käest abi saada. Nemad pakuvad oma võimekust, pakuvad ennast vahendiks, hoolitsevad meie eest ja me peame taimi tänama selle eest.

Kui me sellest probleemist või praegusest hetkest üle saame, nagu Maestro ütles, siis kohtume Edeniga, kas meil siis on pärast meeles tänada taimi ja loomi nende kohaloleku ja nende olemasolu eest siin selles maailmas, selles universumis?

Seda me tahtsimegi täna teile öelda. Loodame, et sellest on teile kasu ja et te saate kasutada. Oma järgmises programmis, mis meil Tiani televisioonis on, me räägime teile ka teistest taimeteedest, mis rohkem mõjutavad meeleolu, kuidas vabaneda hirmust jne. Aga järgmisel esmaspäeval jätkame järgmiste taimede esitlemist, mis on meie arust praegusel hetkel vajalikud.

Suur tänu teile kõigile!


JÄTKUV AKTIVEERIMINE, TAIMNE ALKEEMIA.30.03.2020

 

Maestro:  Tere päevast ja tere tulemast kõigile, tere tulemast Piiramisrõngasse ja tere tulemast Jätkuva Aktiveerimise jätkukursusele, kus iga päev esitletakse ühte aspekti nendest, mida Neijingi Koolis, siin Tianis edastatakse. Alustasime THM-ga, jätkasime Tantsuga, eile oli meil Tervendav Loominguline Teater ja täna siseneme maagiasse. Jah, Taimse Alkeemia maagiasse.

Taimne alkeemia kahtlemata on võtmeelement, mis lubas praegusest olukorrast, Sissepiiratud olukorrast, välja tulla…Ja me viitame Wuhanile- kus sündis epideemia, mis hiljem muutus pandeemiaks, sest Wuhanis kasutati koroonaviiruse ajal patsientide raviks, lisaks muudele asjadele ka hiina traditsioonist Taimset Alkeemiat. Ja patsiendid, lisaks tehnoloogiliselt tuntud ravidele, modernse meditsiini diagnoosidele ja prognoosidele said Hiina presidendi spetsiifilise korralduse tõttu ka hiina ravimtaimedel baseeruvat ravi. „Hiina“ ...sest ravimtaimed on kõikjal olemas, aga loomulikult mõned on ka väga spetsiifiliselt sealt. Aga traditsioonilise farmakopöa, Traditsioonilise Meditsiini panus kahtlemata -kahtlemata!- oli olemas ja ei maksa kahtlustada, et see oli väga otsustav, et 56 päeva pärast on Wuhan epideemiast vaba, praktiliselt uute nakatumisteta, provints ka praktiliselt avatud ja vähehaaval tööle tagasi minemas. 42000 arsti ja sanitaarne personal on Wuhanist lahkunud. Ja kahtlemata osales selles -osales- ja rääkisin tehnoloogia panusest -ja me oleme näinud reportaaže- aga samuti oleme näinud- küll vähestes reportaažides- ka taimede kasutamist, Qi Gongi harjutusi ja teisi THM tehnikaid. Aga THM-i taimse riigi osa oli fundamentaalne. Ja, huvitaval kombel, Hiina käest palutakse igasugust abi -maske, kiirteste, jne.- , aga neil pole küsitud milliseid taimi nad kasutasid. Nad ise publitseerisid, loomulikult ja seal on nad grammide kaupa kirjas.

Sellepärast, hea küll, teades seda ja meie Neijingi koolis tegeleme THM-iga, siis on meie kohus omalt poolt vaadata, et Taimne Alkeemia -nii nimetame taimeriiki- panustaks meile- lisaks sellele, mida hiina kolleegid on publitseerinud- annaks meile mõne elemendi, mida võiksime kasutusele võtta, mõne rohelise elemendi. Et oleksime tõeliselt „igavene kevad“, sest elu on igavene kevad. Klorofüll, viis…, kuidas taimeriik kõneleb, ja täna teame, et taimed pole midagi, mis on lihtsalt asi, mis on paigal, vaid neil on taimne intelligents, suhtlus, omad strateegias, omad vahendid ja suhtlemine palju kauge maa tagant, kui me ette kujutame või arvame. Kui inimene on koomas, siis kahjuks öeldakse:

-       Ta on nagu taim (eesti keeles nagu juurvili)

Taimi on nende liikumatuse pärast raskelt alahinnatud. Aga alati on olnud nõidu, šamaane, taimetarku, kes on hoolitsenud teadmiste eest, neid kogunud, edasi andud kuni meie päevadeni välja. Mis saaks ravimifirmadest, impeeriumitest taimeriigita? Aga meie tahame taastada -ja see on meie ülesanne- leida üles neid taimi, mis on meie ümber, meie käe ulatuses olemas. Et me oskaksime neid kasutada ja märgata, et neist on tõesti palju abi ja kuidas meie organism võtab taimi õigetes tingimustes ja kohastes kogustes vastu. Väga erinevalt nendest šokidoosidest, millega mõjuvad teatud ravimid. Mis on ka vajalik, on vajalik teatud asjade jaoks, aga me ei peaks unustama botaanikute, taimedega eksperimenteerijate, taimekasvatajate panust. Tänu nende teadmistele lahendati ja lahendatakse paljusid probleeme.

Ja täna on meiega Taimse Alkeemia grupp ja nad hakkavad meile rääkima millestki maagilisest, nagu alguses juba ütlesime, taimest, mis on meie käeulatuses, mida võime kasutada, valmistada, hirmuta ja teame -ja on olemas teaduslikud uuringud-millised on tema ilmselged omadused. Võib-olla mitte nendes hulkades, mis on tabletis, aga neid aineid on piisavalt ja õiges tasakaalus, et meie organism võiks neid aineid kohaselt omastada.

Täna on meil teie jaoks midagi, mis võib ennetada, et me ei nakatuks; mis võib aidata väga efektiivselt kui oleme nakatunud ja aidata, kui meil on juba tõsised diagnoositud probleemid ja vastavad komplikatsioonid. Kokkuvõttes on meil hea, maagiline uudis.

 

Ja edasi jätan teid Tiani Taimse Alkeemia grupiga, kes esitleb teile oma maagiaid. Loodetavasti ei rääkinud liiga kiiresti, sest Sven tõlgib Eestis. Terviseid talle ja Neijingi kooli grupile Haapsallu.

Annan sõna Neijingi kooli Taimse alkeemia grupile. Tänan.

 

Jesus:  Tere päevast. Esitleme üht lihtsat taime, mille kõik võivad üles leida. See on Euroopas igal pool olemas. Me räägime teelehest. Süstlehine teeleht. Teda on ka Eestis olemas. Niiskemates piirkondades kasvab suur teeleht. Meil siin (Hispaanias) on süstlehine teeleht igal pool meie ümber. Suure teelehe jaoks on vaja vihmast, niisket piirkonda, aga teeleht on praktiliselt kogu Euroopas olemas.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Ribwort_600.jpg/375px-Ribwort_600.jpg

Suur teeleht

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6e/Plantago_major.jpg/375px-Plantago_major.jpg

 

Vaatame videot – kõikidest teelehtedest, mis on olemas meie ümber.

Siin (Hispaanias) on süstlehine teeleht (väike teeleht) tavaline. Põhja-Euroopas on ka suur teeleht, mida kasutatakse ka söögiks, salatites nt spinati asemel. Või võib praadida koos munaga, teha munarooga.

Teelehe sees on rootsud, väikesel teelehel on 5 rootsu. Kõigil teelehtedel on sama lehe kuju. Suurel teelehel on 5-7 rootsu.

On õie vars väikeste õitega ja kasutatakse nii seemneid kui ka lehte. Vaatame ka miks.

Igal juhul, minnes teraapia juurde, me näeme, et teeleht mõjub põhiliselt seedetraktile, aga ka kopsule. Lisaks nahale ja veel teisi kohti, mida näitame. Mõjub suust kuni seedetraktini. Ja Elena räägib teile sellest.

Elena:  Nagu Jesus teile rääkis, teelehte kasutatakse  maoprobleemide puhul. Ühest küljest on lehtedes palju tanniine, mis kootab…, see tähendab, et võiks kasutada näiteks kõhulahtisuse puhul.Tehakse teed. Me kasutame värskeid lehti ja keedus 3-5 minutit. Või tee kuivast lehest, lusikatäis kuiva lehte tassi kohta ja diarröa puhul 3 korda päevas.

 

Teisest küljest on lehes ka küllalt palju limaainet, mis on põletikuvastased ja see võiks olla kasulik söögitoru, mao põletiku puhul aga ka soolte põletikuliste haiguste puhul nagu haavandilised koliidid või Crohni tõbi.

Lisaks teele võib teha ka siirupit. Näiteks, naohaavandite puhul. Nt maohaavandi puhul 20 g kuivatatud lehti, teha liitri veega taimetee või natuke suurema koguse värskete lehtedega keedus. Ja lisame 400 g suhkrut. Keedetakse siirupiks. Maohaavandi puhul 2 lusikatäit päevas.

Ka seemnetes on palju limaaineid. Ovaalse kujuga teelehte? (Plantago Ovata) kasutatakse kõhukinnisuse puhul. Turul on ka sellest taimest tehtud lahtisti. On oluline teada, et seemned tuleb panna eelnevalt likku. Kõhukinnisuse puhul kasutatakse ka teisi seemneid, aga kõik seemned, mis sisaldavad lima, tuleb eelnevalt likku panna, sest muidu tõmbab see meie soolest niiskuse välja. 3 lusikatäit päevas.

Rottidega on tehtud katseid teelehega ja leitud, et teeleht kaitseb ka maksa. Nt eriti seenemürgituste, rohelise kärbseseene mürgituse puhul, aitab taastada maksa, kõiki maksarakkusid,kaitseb neid selle mürgituse eest ja muude mõjude eest, mis tulenevad seda tüüpi mürgitusest.

Samuti on teeleht probiootik, mis aitab arenda meie seedetrakti bakteritel ja neil paigale asetuda..

On ka teisi omadusi, aga põhilised põhilised seedetrakti tasandil on just äramainitud. Teeleht on diureetik.

Näidustatud on ka diabeedi puhul, et veresuhkrut alandada. Uuritakse ja on leitud, et mõju on ka teatud tüüpi vähkide puhul. On leitud, et teeleht on immuunsüsteemi kujundav taim. Ta reguleerib või muudab immuunsüsteemi , sest on antioksüdant. Oluline, et tugevdada meie immuunsüsteemi.

Jesus:  Antud juhul me oleme kõik mures koroonaviiruse pärast. Teeleht on üks viirusevastane taim. Teda on kasutatud laialdaselt ja rahvameditsiinis just hingamissüsteemi haiguste puhul. On pehmendav,  …… ta on põletikuvastane, bronhi laiendav, spasmidevastane… Kui on köha, astma, bronhiidi puhul. See taim mõjub just hästi lima, tanniinid on natuke antibiootilised….. Need elemendid, mida taim kasutab enda jaoks, enda kaitseks , aitavad ka meid. Selline suhe.

On eelkõige võimalik kasutada ennetamiseks. On ka teisi taimi, nt liivatee, küüslauk, lagrits jne, mis toimivad viiruste ja bakterite infektsioonide ennetamiseks.

Teelehest tehakse teed või siirupit -nagu Elena rääkis- just hingamisprobleemide puhul. Võime teha lehtede ja õitega teed…isegi kui on veel õiepungad on ikkagi palju limaainet.

 

Lisaks nendele elementidele on erinevaid happeid- oleiinhappeid, linoolhappeid, kofeiinhape…. Mis hoolitsevad meie vereringe ja lisaks ka meie naha eest. Sellepärast kasutatakse kosmeetikas, ka haavade puhul. Ta peatab verejooksu. On armistav. Nõgese kõrvetus, urtikaariad. Putukate hammustuste puhul muljutakse lehte sõrmede vahel, hõõrutakse nahale. Teil Eestis on palju sääski,…… aga aitab ka nahahaavandite puhul. Võtta üks värske teelehe leht ja panna see naha peale. Võib kasutada ka põletusele, haavandile või panna sääsehammustustele. Aga võib ka vees leotada 24 h ja teha teatud tüüpi toonikut, millega saab nahka/nägu värskendada.Ekseemid, akne ja muud nahaprobleemid

Ehk seedetrakti, nahk, hingamissüsteem. On muid omadusi ka, aga praegune hetk sobib ka selle taime kasutamiseks.

Tian-is me teeme praegu seda teed, mida magustame meega, võib magustada lagritsaga, kaneeli võib lisada – kaneel on ka oluline element viiruste vastu. Esitleme teile ja teeme segusid, et lõpuks oleks teil taimetee, mis kaitseks teid igasuguse infektsiooni eest, lisaks tõstaks ja tugevdaks immuunsüsteemi.

Elena:  On veel üks taim, kassinaeris, mis samuti mõjub maksale, kopsule, keskusele ja lisaks on rahustav. Ehk on veel taimi.

Jesus:  Ma soojendan nüüd vett, et teha lihtsat teed. Teeleht on ajalooliselt kuulus taim. Dioscorides, Plinius Vanem juba nimetasid ja kasutasid.  On selline legend teelehest. Võetakse teelehe seemned ja samuti võetakse üks hanesulg ja seemned sulerootsu sisse, vahaga auk kinni ja riputatakse kaela. Ja armastust sajab kaela. Armuamulett – aga armastus on ka raviva toimega.

 

Jesus:  Teeme nüüd 5 minutilise keeduse. Lisame anumasse teelehti, värskeid – (kümmekond). Lisame kaneeli, kellele ei meeldi teelehe maitse. Kallame peale kuuma vee. Jätame viieks minutiks tõmbama. Mulle meeldib, kui on intensiivsem, seepärast lisan veel lehti juurde ja ka mõned õied 5-10 minutit tõmbab. Lisame ka mõned seemned kui tahame. Siis kallame tee tassi ja joome.

Meie siin tegime kiiresti, et programmi mitte liiga pikaks ajada, joome teed, aga teie kodus tehke korralik keedus. Tervitused kõigile ja tänan.

Elena: Tänan.

 

Värske suur teeleht 5-6 tükki liitri vee kohta, ka paar pulka kaneeli, kui magusaks teha, siis parem meega.